Boniowanie, boniarka, bonie - co to jest i czym to zrobić 0
Boniowanie, boniarka, bonie - co to jest i czym to zrobić

Boniowanie to atrakcyjny sposób wykończenia elewacji. Polega na wykonaniu systemu ozdobnych rowków, dzielących powierzchnie ścian zewnętrznych budynku na mniejsze elementy.

I choć jest zdecydowanie bardziej pracochłonne i kosztowne od zwykłego tynkowania, to jednak moda robi swoje.

Elewacja budynku to duża powierzchnia, którą można ciekawie zagospodarować. Trwa wyścig projektantów, podsycany wizjami inwestorów. Nie wystarczają już szlachetne tynki cienkowarstwowe i farby elewacyjne w kilkuset kolorach. Zwykła elewacja, gładka czy fakturowana, to za mało. Podkreśla się zatem wybrane elementy fasady - na przykład otwory okienne i drzwiowe - wprowadza dodatkowe podziały architektoniczne czy też stosuje się detale dekoracyjne, do których należą właśnie bonie.

Już starożytni Rzymianie...

Boniowanie, jako sposób dekoracji elewacji, znane było już w czasach starożytnych, chociaż w późniejszych latach stopniowo straciło na popularności. Powróciło do łask dopiero w dobie renesansu, zdobiąc przede wszystkim pałace możnowładców. W XIX wieku stało się pożądane przy wykańczaniu elewacji mieszczańskich kamienic.

W zależności od inwencji twórczej, bonie mogą dzielić ścianę tylko na równoległe, poziome pasy, lub tworzyć układ wielu drobniejszych elementów, imitujących kamienne bloki czy płyciny. Bonie mogą być zlokalizowane zarówno na całej powierzchni budynku, jak i na niektórych jej fragmentach - zwłaszcza w strefie cokołowej lub całej pierwszej kondygnacji i na narożnikach

W zależności od szerokości i głębokości rowków, sposobu wyprofilowania ich krawędzi oraz wykończenia powierzchni (groszkowanie, polerowanie) można uzyskać ciekawe efekty, wykorzystujące zjawisko załamywania się światła i grę światłocieni. Tak czy inaczej, boniowanie dodaje budynkowi powagi i dostojeństwa, może więc być sposobem na uzyskanie ciekawej i niepowtarzalnej fasady.

 

Na tynku tradycyjnym

Dawniej boniowanie wykonywano za pomocą specjalnych profili, którymi kształtowano świeży narzut bezpośrednio na elewacji. Aby zmniejszyć grubość warstwy tynku, w miejscach przebiegu rowków wykuwano specjalne bruzdy, ewentualnie - już na etapie wznoszenia ścian - w miejscu przewidzianych boni wysuwano cegły przed lico ściany.

Obecnie boniowanie można wykonać z użyciem tradycyjnego tynku dwu- lub trójwarstwowego. Na świeżej obrzutce montuje się listwy drewniane lub PVC, a utworzone w ten sposób pola wypełnia zaprawą tynkarską. Po jej odpowiednim stwardnieniu listwy usuwa się, uzyskując wyżłobienia odwzorowujące układ boniowania, a całą powierzchnię scala się kolorystycznie. 

 

W świeżym tynku można również wyciąć bonie za pomocą metalowego rylca, którym usuwa się tynk, kształtując rowki. Rylec prowadzi się wówczas po wcześniej zamocowanych listwach prowadzących. Takie rozwiązanie nazywane jest czasami ubogim boniowaniem lub tynkiem żłobkowanym.

Na ociepleniu

Boniowanie na warstwie ocieplenia - ze względu na niewielką grubość tynku cienkowarstwowego - wykonuje się w warstwie materiału termoizolacyjnego lub naklejając dodatkowe, cieńsze płyty tegoż materiału. W sprzedaży są gotowe płyty styropianowe z fabrycznie wyciętymi rowkami. Przykleja się je do ścian budynku, a następnie ich powierzchnię wykańcza za pomocą zaprawy klejącej, siatki zbrojącej, specjalnych profili oraz tynku cienkowarstwowego.

Zastosowanie specjalistycznych profili gwarantuje perfekcyjne, równe boniowanie. Profile, wykonane z odpornych na alkalia i czynniki atmosferyczne materiałów, pozwalają wyeliminować pracochłonne wywijanie siatki wewnątrz rowków, wzmacniają ich krawędzie oraz zabezpieczają przed penetracją wody. Na rynku dostępne są profile, umożliwiające wykonanie boni, o trzech najczęściej stosowanych wysokościach: 20, 30 i 50 mm. Można również kupić specjalnie wyprofilowane siatki do boni oraz kielnie, ułatwiające wykonanie boniowania.

Bruzdy w materiale termoizolacyjnym można wykonać również na budowie. Płyty przykleja się wówczas do podłoża, a rowki wycina bezpośrednio na ścianie za pomocą prowadzonych po listwach bruzdownic, wycinarek termicznych lub oscylacyjnych. Jest to też jedyny sposób na wykonanie boniowania w układzie ociepleniowym, w którym jako termoizolacja przewidziana jest wełna mineralna. Wykończenie boniowania jest analogiczne, jak opisane wcześniej.

Trzecim, często obecnie stosowanym rozwiązaniem, jest przyklejenie do właściwej warstwy materiału termoizolacyjnego dodatkowych cieńszych płyt, a następnie obrobienie ich krawędzi za pomocą listew narożnikowych (kątowników aluminiowych lub z PVC) i zaprawy klejącej oraz wykonanie tynku cienkowarstwowego.

Niektórzy producenci oferują również gotowe, zabezpieczone przed czynnikami atmosferycznymi elementy boniowe lub dekoracyjne profile, niewymagające dodatkowego zbrojenia siatką. Nakleja się je na elewacji lub umieszcza w przestrzenie, pozostawione pomiędzy sąsiadującymi płytami zasadniczej warstwy termoizolacji. Takie rozwiązanie pozwala na szybsze i tańsze wykonanie boniowania, nie wymaga również fachowego wykonawstwa.

Autor: Artur Kostecki

 

Boniarka - wycinarka boni w styropianie

Na naszym rynku spotkamy tylko jedno takie urządzenie w tym przedziale cenowym. Dotychczas żadna firma nie pokusiła się o stworzenie takiego urządzenia. Polski producent sprostał temu wyzwaniu dając użytkownikowi bardzo solidne rozwiązanie dające możliwość długoletniej eksploatacji.

Wycinarka “Bonie- PJ1” jest elektrycznym, przenośnym przyrządem grzejnym przeznaczonym do wykonywania bruzd w płytach styropianu w celu uzyskania efektu boniowania podczas ocieplania budynków. Wymienne elektrody i regulowane sanki głębokości wycinania, pozwalają na uzyskanie bruzd o różnych wymiarach i kształtach
 

 

ZALETY URZĄDZENIA
 

 • Duża sprawność.
 • Po wcześniejszym wytrasowaniu linii można wykonać kilka metrów bieżących bruzdy w ciągu minuty.
 • Dobrze przemyślana, ergonomicznie ukształtowana konstrukcja.
 • Dwustopniowy przełącznik mocy- bardzo przydatny podczas rozgrzewu wycinarki i pracach w niskich temperaturach.
 • Estetyczne wykończenie.
 • Możliwość doboru różnych elektrod.
 • Mała masa w porównaniu z wyrzynarkami mechanicznymi, lub transformatorowymi.


Sposób użycia:

Linie boniowania na budynku (kolejno na każdej ścianie) trasujemy po przyklejeniu styropianu. Do tego celu używamy podstawowych narzędzi murarskich jak pion, murarski sznurek traserski, poziomica, liniał lub łata itp.

PRZED PRZYSTĄPIENIEM DO WYCINANIA NALEŻY:
 

 • Sprawdzić czy gniazdo wtykowe z którego zasilamy wycinarkę, posiada kołek ochronny, Zaleca się sprawdzenie ciągłości obwodu ochronnego np.. przy pomocy omomierza lub kontrolki (oprawka z żarówką), przez osobę uprawnioną.
 • Sprawdzić stan przewodu przyłączeniowego i przedłużacza (czy nie są uszkodzone elementy złączne jak również izolacja przewodów).
 • Złożyć podstawkę zgrzewarki. Sposób złożenia pokazano na rysunku 3.
 • Przykręcić wybraną elektrodę (patrz rysunek powyżej).
 • Suwak przełącznika mocy na uchwycie w celu szybkiego rozgrzania wycinarki ustawiamy tak, aby była widoczna litera “P” (pełna moc).
 • Umieścić wycinarkę na podstawce w pozycji pokazanej na rysunku “1”.
 • Włączyć do sieci na kilka minut przed rozpoczęciem wycinania. Czas rozgrzewu do temperatury ustalonej to ok.. 5 do 10 minut w zależności od temperatury zewnętrznej.
 • Po wytrasowaniu linii przystępujemy do wycinania bruzd. Niezbędny jest liniał (długa prosta łata) lub poziomica. Liniał przykładamy równolegle obok wytrasowanego śladu a wycinarkę tak, aby jej sanki przylegały na całej długości do liniału. Pociągając wycinarkę po listwie z lewej do prawej strony lub z góry na dół otrzymamy bruzdę- bonie. Głębokość bruzdy regulujemy ceownikiem suwaka (górna cześć sanek).
 • Przesuwając (po poluzowaniu wkrętów) ceownik w górę, zwiększamy a w dół zmniejszamy głębokość bruzdy.
 • W przypadku zbyt intensywnego topienia styropianu, możemy moc urządzenia grzejnego zmniejszyć o połowę, ustawiając suwak przełącznika mocy tak, aby widoczny był napis 1/2 P.
 • Podczas przerw w pracy wycinarkę umieszczamy na podstawce lub zawieszamy za wieszak na wcześniej przygotowany i przymocowany do rusztowania haczyk.

 

 


 

W Komplecie:

 

końcówki 2mm, 3mm, 4mm, 5mm

 

 

 

http://narzedzia-lukow.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_37311861.jpg   http://narzedzia-lukow.pl/environment/cache/images/500_500_productGfx_37311865.jpg

37311859.jpg   37311860.jpg

Komentarze do wpisu (0)

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper.pl